Spoštovani,
z prenos lastniškega deleža obstaja več možnosti, npr.:
3. Premoženja se lahko prenese z darilno pogodbo za primer smrti (545. člen Obligacijske zakonik). Ta se od običajne darilne pogodbe razlikuje v tem, da se premoženje prenese po smrti zapustnika. Pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa
4. Premoženje lahko oče prenese tudi z izročilno pogodbo (546. člen Obligacijskega zakonika). Slednja mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisnika. Pogoj za veljavnost pogodbe je, da se z njo strinjajo vsi potomci, če ne se šteje takšno premoženje za darilo.
Potrebno je poudariti, da se tako premoženje pridobljeno z kakršnokoli obliko darilne pogodbo, kot tisto na podlagi oporoke upošteva pri izračunu vrednosti zapuščine in lahko v primeru prikrajšanja nujnega deleža nasprotna stran uveljavlja zahtevek za vračilo. Drugače pa je v primeru izročilne pogodbe, saj se izročeno premoženje ne upošteva pri izračunu vrednost zapuščine. Razlog za to je soglasje potomcev glede izročilne pogodbe.
V kolikor bi bilo na neki točki potrebno preživljanje vašega očeta, obstajajo še dve možnosti za prenos premoženja.
1. Z očetom lahko sklenete pogodbo o dosmrtnem preživljanju (557. člen Obligacijskega zakonika), kjer se vaš oče zaveže, da vam v zameno za dosmrtno preživljanje z vaše strani, po smrti zapušča določeno premoženje.
2. Ali pa sklenete pogodbo o preužitku (564. člen Obligacijskega zakonika), ki se v glavnem od pogodbe o dosmrtnem preživljanju razlikuje v tem, da se prenos lastnine zgodi že v času življenja.
V kolikor potrebujete pomoč pri konkretnem pregledu vaše zadeve in pripravi ustrezne pogodbe nam lahko sporočite in bomo za vas pridobili ponudbe odvetnikov, ki so strokovnjaki na področju dednega prava.
Lep pozdrav!