Spoštovani g. Janez,
Hvala za vaše sporočilo, razumem vašo neprijetno situacijo.
Na splošno bi izpostavil splošno pravilo obligacijskega prava, da kdorkoli vam s protipravnim ravnanjem povzroči škodo, v obliki poškodovane ali porušene hiše, vam je le-to dolžan povrniti.
Menim, da je nestrokovno opravljanje gradbenih del, tudi takšno, ki ne bi upoštevalo specifik, katere izpostavljate, lahko protipravno.
Zatorej bi na vašem mestu, idealno po odvetniku, pripravil dopis, v katerem bi izpostavil vse posebnosti in nevarnosti, katere omenjate in ga naslovil na vse deležnike v vašem primeru, t.j. naročnika in izvajalca del. Izpostavil bi tudi, da boste od njih zahtevali povrnitev vsakršne nastale škode, ki bi bila posledica nestrokovnih posegov.
Nato pa, pred začetkom del, bi naročil izvedenca gradbene stroke, da pripravi izvedensko mnenje stanja vaše nepremičnine. Enako bi naredil po končanju del. Razlika pa bi argumentiral, da je posledica nestrokovnih del. Na tak način se lahko pripravite na morebitni sodni postopek za povračilo nastale škode.
Razumem, da to ni idealni scenarij in da vi želite preprečiti nastanek škode, ne zanima vas odškodnina. Ampak, prvi korak k preprečitvi boste naredili z vašim pismom, morate pa se pripraviti tudi na najlabši scenarij.
Glede vaših vprašanj:
1. Seveda lahko zahtevate obrazložitev. Vendar, v primeru, da je ne bi prejeli, se vam sodni zahtevek verjetno ne izide kar pomeni, da se morate pripraviti tudi na negativen odgovor.
2. Enako kot pri 1.
3. Da, zaradi zavarovanja lastnine oz. preprečitve nadaljnega nastanka škode. To je vezano na v začetku izpostavljeno osnovno pravilo glede povrnitve škode, pri čemer tudi velja, da je v primeru nastanka škode le-to potrebno zminimalizirati. Ta obveznost velja tako za vas kot za izvajalce. Pomeni, da v koliko se izkaže, da so poškodbe posledica nestrokovnih del, lahko zahtevate prekinitev le-teh, da ne bi nastala še večja škoda.
4. Tega verjetno ne boste dobili. Možnost je, da vam izdajo bančno garancijo za morebiti nastalo škodo, vendar tega ne morete zahtevati, bi se morali dogovoriti. Sicer v tem primeru glede možnostih, ki jih imate, velja kar je bilo zgoraj/v začetku napisano.
5. Razlike ni, v obeh primerih gre za poškodovanje lastnine/škodo na nepremičnini.
Upam, da vam zgornje pomaga in kot rečeno, predlagam jasno in formalno pismo z opozorili in zahtevami vsem udeleženim, idealno po odvetniku, saj vas bodo jemali »bolj resno« obenem bo lahko še odvetnik pogledal na dodatne spcifike vašega primera, katerih tukaj ne moreva.
Srečno!